W przedsiębiorstwie SOB-PROJEKT nie posiadamy własnej produkcji realizującej usługę cynkowania stali. Natomiast mamy możliwość współpracy z kooperantami, którzy realizują usługę cynkowania na najwyższym poziomie. W związku z tym możemy realizować projekty, które wymagają nałożenia warstwy ochronnej cynku. Reasumując, w portfolio naszych realizacji posiadamy również cynkowane konstrukcje stalowe.

CZYM JEST CYNKOWANIE?

Cynkowanie jest usługą, która polega na nałożeniu na elementy stalowe cienkiej warstwy cynku. Takie zabezpieczenie pomaga w ochronie stali przed korozją z uwagi na oddziałujące czynniki zewnętrzne.

 

RODZAJE CYNKOWANIA

Możemy wyróżnić kilka rodzajów usługi cynkowania.

Cynkowanie ogniowe, zwane również zanurzeniowym charakteryzuje się zanurzeniem konstrukcji bądź detalu w ciekłym cynku. Wspomniana metoda daje trwałość nawet do 100 lat, a warstwa cynku cechuje się wysoką odpornością na uderzenia oraz tarcie.

Cynkowanie proszkowe polega również na zanurzeniu elementów tym razem  w sproszkowanym cynku w temp. 400 stopni Celsjusza.

Cynkowanie galwaniczne cechuje się tym, że elementy konstrukcji są zanurzane w kąpieli elektrolitowej, która zawiera związki cynku. działanie prądu powoduje osiadanie cząsteczek cynku na detalach. Następnie detal jest pasywowany oraz płukany.

Cynkowanie natryskowe polega na nałożeniu warstwy cynku na wykonane i zmontowane konstrukcje stalowe. Charakteryzuje się tym, że może być wykorzystany w sytuacji gdzie cynkowanie ogniowe lub galwaniczne nie może dojść do skutku.

 

ZALETY CYNKOWANIA

Niekwestionowaną zaletą cynkowania jest przedłużenie ochrony części stalowych do nawet 50 lat, a jej powłoka pozwala także na ochronę przed urazami mechanicznymi. Usługa cynkowania jest również neutralna dla środowiska, gdyż używany w niej cynk znajduje się w biosferze. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę również na fakt, iż usługa cynkowania jest stosunkowo niskobudżetową metodą zabezpieczenia stali.

 

KONSTRUKCJE STALOWE PRZED I PO CYNKOWANIU

Poniżej przedstawiamy przykład konstrukcji – z jednej strony konstrukcja bez ocynku, z drugiej strony konstrukcja poddana usłudze cynkowania.

cynkowane konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe bez ocynku

 

Konstrukcja stalowa po ocynku

Konstrukcja stalowa po ocynku

 

 

Więcej o naszych produktach znajdą Państwo na stronie Nasze realizacje.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebook oraz Instagram.